Kurz First responder ZZS KHHK

Ufff, tak je to za námi.

Čas : 27. ledna 2017, 13.00 hod.

Místo : budova Záchranné zdravotní služby v Hradci Králové.

Osoby : 24 uchazečů kurzu Evropské resuscitační rady „BLS/AED Provider“, organizovaného ve spolupráci České resuscitační rady a Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje.

Kurz byl určen pro First respondery ZZS KHHK, kteří budou na základě jeho úspěšného absolvování prostřednictvím mobilní aplikace KISS SHARP vyzýváni k zásahu u nemocných s náhlou zástavou krevního oběhu.

Za Rescue Stopaři jsme se zúčastnili čtyři – Dana, Dáša, Silva a moje maličkost.

Nastavené podmínky by se daly shrnout asi tak : nehrajeme si, není to „jen jako“, je to doopravdy. Každá promarněná vteřina boduje v neprospěch pacienta. Je nutné zvládnout automatiku předepsaných postupů a úkonů, abychom měli šanci obstát i v nestandardních situacích na místě. Nepřímá masáž srdce, dýchání, obsluha defibrilátoru. A pořád dokola. Celkem dvě desetiminutové přestávky. Nakonec nás čekal ještě cvik pro uvolnění dýchacích cest při náhlé dechové obstrukci (zaskočené sousto apod ).

Kurz končil vyhodnocením v 19.3O. Teprve teď byla povolena diskuse. Ale byli jsme tak utahaní a „vyždímaní“, že netrvala dlouho.

Poděkování patří skvělým instruktorům v čele s Radkem Mathauserem.

Závěrem.

Stopaři mantraileři, kteří pracují samostatně a s pohřešovanou osobou se setkají v dlouhém časovém předstihu před ostatními složkami IZS, by měli mít i zdravotnické základy. Většina našich členů má 100 hodinový kurz lektorů první pomoci a absolvování kurzu na First respondery je přirozeným pokračováním sebevzdělávání.

Vít Paula