Seminář o mantrailingu + ostrá akce

O víkendu,  5. a 6. Října, jsme se s Danou a Forrestem Gumpem na pozvání Bratislavské záchranné kynologické brigády / dále jen BZKB / zúčastnili semináře o mantrailingu – záchranném stopování. Konal se poblíž Smolenice u Trnavy. Sobotní dopoledne jsme strávili na učebně a po obědě následoval intenzivní trénink. Po večerním vyhodnocení jsme si na dobrou noc pouštěli videa se záznamy výkonů jejich psů při mezinárodních soutěžích. Mimochodem perfektní.

Krátce po 22 hodině vešli do místnosti dva policisté SR s fotografií pohřešované osoby – muže.

Jeho příběh : po rodinné hádce a po rozbití části domácího zařízení odešel z domu oknem v přízemí s tím že se jde oběsit. Upřesňující informace : velmi dobře se vyznal v okolních kopcích a jeskyních.

Všichni přítomní  z brigády  ihned nabídli pomoc a na náš dotaz, zda se i my jako cizinci smíme zapojit, odpověděli policisté kladně.

Vyzvedl jsem Gumpa, který byl krátce po krmení. Obešli jsme objekt hostince a domu pohřešovaného. Policisté nám zajistili přístup do domu, kde jsme zajistili pachový nosič. Vlastní pátrání jsme zahájili ztotožněním pachu z nosiče a pachu na parapetu okna, kudy muž odcházel. Po nasumování se Gump vydal velmi soustředěně po stopě. Doslova si klestil cestu zvědavci. Stopa vedla do lesa, kde jsme odpoledne trénovali. Protože jsem znal složitost okolního terénu i za denního světla, měl jsem z noční práce trochu obavu. Těsně za námi postupovala Dana, policisté a zdravotníci brigády. Na základně zatím probíhaly přípravy na plošné pátrání pro případ neúspěchu našeho nasazení. Po několika stech metrech  Gump zrychlil a nakonec začal kroužit kolem tmavého objektu u cesty. Po zasvícení se ukázalo , že se jedná o člověka, jevícího známky života. Zdravotníci se okamžitě dali do práce na jeho záchraně a policisté přivolali RZ službu.

V době příjezdu sanitky byl muž / hledaná osoba/ zabalen do thermofólie, měl zabezpečeny  základní životní funkce a komunikoval.

Rekapitulace :

  • doba od výzvy policie přes získání  pachového nosiče po nasumování  : 12 – 15 minut.

  • vlastní práce stopaře : 6 – 7 minut

  • pomocné faktory : pravděpodobná přítomnost stresového pachu

Celá pátrací akce proběhla díky přítomnosti BZKB vysoce  profesionálně a v naprostém klidu. Přístup Policie SR byl vstřícný a poučený. Chvílemi jsem se neubránil pocitu, že je to jen sen z instruktážní brožury o záchranném stopování – mantrailingu.